Forum Cossacks 3 :: Kronika Klanu SR, część druga

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: czesc, druga, klanu, kronika, sr

Kronika Klanu SR, część druga
Autor Wiadomość
[GP]Warren 
Admin Team :)
łudi łudi, dymi dym

Medale: 6 (Więcej...)
1. Miejsce w PLC (Ilość: 1) 1. Miejsce w RPS (Ilość: 1) 3. Miejsce w PLC (Ilość: 2) 3. Miejsce w Turnieju MOD HH (Ilość: 1) Zasługi dla serwisu Kozacy.org (Ilość: 1)

Wysłany: 2012-05-02, 02:54   Kronika Klanu SR, część druga

Saga Rycerska

Klanu Samotni Rycerze

II rozdział- Bolko

Tygodniami całymi trójka jeźdźców przedzierała się przez niezmierzone lasy, kierując się na miasto królewskie Krakowem zwane. Wojciech, który nie zgodził się zostać w Przeworsku prowadził młodych szlachciców, gdyż za młodu sam często do Krakowa wyruszał, gdyż karawany kupców eskortować musiał. Jechali cały dzień i już o wypoczynku poczęli myśleć, gdy zobaczyli dym jakowyś unoszący się nad lasem. Pojechali dalej i zobaczyli gospodę, przy której znaczna ilość koni stała, co świadczyło, że posiadający ją kupiec na brak gości narzekać nie mógł.

-Wejdźmy do tej gospody, ledwo się już na koniu trzymam, a i miodu dawno w ustach nie miałem - rzekł Radeq

- Waćpan tylko o piciu wciąż myśli, a ja wolałbym do Krakowa wcześniej zajechać - odpowiedział na narzekania kompana Slawek - niech Wojciech decyduje, on stary, na jego rozsądku opierać się musimy.

- Proponuje do gospody zaglądnąć, a nawet przenocować się gdzieś tu. W tych stronach wiele rozbójników siedzi, mogli by nam szkód jakowych narobić.

Jak zadecydowali tak zrobili, i zaraz siedzieli już w gospodzie, gdzie gwarno było i ciasno straszliwie. Miód się lał całymi dzbanami, z czego najbardziej Radeq rad był. Na środku izby na ławie stał starzec jakowy. Brodę miał długą i siwą, bogato ubrany na kupca wyglądał, opowiadał coś, a wielu ludzi go słuchało, co raz więcej. Slawek, lubiący historii słuchać zbliżył się do niego by przysłuchać się opowieściom. Tłum domagał się powtórzenia historii, więc starzec, który rad był z tego że go słuchano, znów zaczoł:

- Więc, jechałem tak jak zawsze, co miesiąc tym samym gościńcem. Prowadziłem karawanę z Krakowa na Śląsk po drodze prostej, bezpiecznej podobno. Jednak stary jestem, przezorny także, więc zabrałem kilku wojaków by mi towarów przed rozbójnikami strzegli. Wtem z oddali zobaczyłem płomień, na myśl nam przyszło, że pewnie zbójnicy koczują, więc wysłałem kilku wojaków by psubratów na szable wzięli. Pojechało więc 15 najlepszych moich żołnierzy, którym ufałem, bo długo podemną służyli. Myślałem że rozprawią się z tamtymi, z zaskoczenia ich wezną. Ale usłyszałem kilka strzałów i jęki, gwar bitwy oddalonej, która szybko mineła. Serce moje złe przeczucia przepełniły, i zobaczyłem Janka, młodego wojaka który w tej 15 był, wyksztusił trzy słowa: "zasadzka, panie, zasadzka!" I zaraz dokoła mnie rozległy się strzały, i chmara wrogów się na karawanę rzuciła. Ja i moi ludzie dzielnie walczyliśmy, ale oni przewagę mieli i wygrali. Mnie jednak nie zabili, acz związali i przed ich herszta zaprowadzili. Ten zapytał:"kimże jesteś?", ja na to "Michał, kupiec, karawanę z Krakowa na Śląsk prowadziłem", tamten znów rzekł:" a dużo tych towarów masz?", dużo rzekłem. Powiedział mi więc owy zbójnik:" towary twoje zabiore, konie Ci ostawie, kto żyw z tobą wróci. Jam nie zbójnik jest, ale szlachcic, z Bytomia pochodzę, a ty tam jedziesz, więc tym bardziej Cię ostawię. Próbowałem zapytac jak się zwie, ale odszedł, jedyne co zobaczyłem, to że na bliznę miał od oka lewego aż po brodę.

Wtem ozwał się Wojciech:

- Znam ja takowego waszmościa, co bliznę miał tak ułożoną na twarzy- rzekł zadumany-Jeździłem kilka razy, jako żołnierz w karawanie jego kupieckiej. Wielki to mąż, ale nie rozbójnik, to tylko do jego opisu nie pasuje.

- Kimże on jest-ozwały się głosy z tłumu- Kimże!?!

- Stary to kupiec był, jak dwa lata temu z nim jeździłem. Pierwszym jeźdzcem Rzeczypospolitej zwanym. Nie jeden koń pod nim zajeżdzon, a w stajni posiadał kobyły wszelkiej maści i rasy, od tureckich po hiszpańskie, i od Szwedzkich po Włoskie. Szablą też za młodu świetnie wymachiwał, i na wojnie z Moskalami majątku się olbrzymiego dorobił. Niezliczoną liczbę karcz w Rzeczypospolitej posiadał. Chyba znacie waćpanowie sieć gospód MCBolesław, toć one właśnie do niego należą.

- Toć to Bolko z Bytomia-ozwał się ktoś z tłumu-przecie on półtora roku temu dwór swój rodzinny opuścił, i życie spokojne opuścił, by przygód szukać. Ale od tego czasu słuch o nim zaginął.

- A więc to on jest tym awanturnikiem okrutnym i zbójnikiem straszliwym który teraz po lasach grasuje i spokojnych kupców okrada- rzekł Starzec który historię ową o napaści zbójników opowiadał.

Slawek z uwagą wysłuchał opowieści, po czym długo przy miodzie i winie siedząc rozmawiał z Wojciechem by bliżej mu historię Bolka opowiedział. Dopiero późno w nocy

poszli spać, acz Radeq'a trudno od wina odciągnąć było. Wkońcu Sławek zaniechał prób namówienia Radeqa do wyspania się, i odsapniecia troche. Poszli więc z Wojciechem spać.

Następnego ranka zeszli do gospody i znaleźli Radeqa śpiącego na ławie. Obudzili go szybko, posilili sie i znów w podróż ruszyli.

WYJAŚNIENIE DO ROZDZIAŁU

[Rozdział ten nie ma nic wspólnego z prawdziwą historią naszego klanu]

<aniolek>

Odpowiedz do tematu